Nový kontejner na oblečení, boty, hračky

Vytvořeno: pátek 12. září 2014

foto kontejneruOd září mají občané možnost kdykoli zdarma vyhodit staré oblečení, bytový textil, povlečení, prostěradla, přikrývky, obuv, kabelky a také veškeré hračky (plyšové, ale i dřevěné, plastové a elektronické). Textilie se do nového kontejneru vkládají čisté a v zavázaných igelitových taškách nebo pytlích, boty nejlépe svázané po párech.

Vhozový otvor je řešen tak, že z něj nelze nic vytáhnout zpět. Kontejnery rozmísťuje akciová společnost Revenge, která odpadní textilie sváží jednou měsíčně do třídícího závodu v Boskovicích na Blanensku. Společnost zpracuje 400 až 500 tun šatstva a bot měsíčně. Z této hromady se podaří 28% oblečení zachránit tak, aby mohlo posloužit svému původnímu účelu, putuje většinou do zahraničí mimo EU. Dalších 25% se zpracuje pro průmyslové využití, zejména pro automobilový a strojírenský průmysl, 20% se využije jako materiál (bavlna, vlna, akryl atd.), 20% se recykluje jako drcená příměs v papírenském průmyslu a zbylých 7% se vozí do spalovny v Brně.